Stvoreni za nebo

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Stvoreni za nebo

Katolički forum koji okuplja katoličke vjernike u duhu dijaloga i Kristove ljubavi


2 posters

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer čet pro 08, 2011 11:56 pm

    PETAK 2. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Prvi Božić


    Već u ovo doba, a ipak još uvijek prerano, božićna glazba se može čuti svugdje: u dućanima, na radiju, u zvonu božićnih zvona. Siguran sam da imate neke drage Božićne pjesme koje vas uvijek iznova oraspolože, a ne treba isključiti i da vam neke pjesme, iskreno govoreći, premda su božićne, lagano idu na živce. Gotovo sve hrvatske božićne pjesme meni su iznimno drage, ali ovih dana ne mogu zaboraviti tradicionalnu englesku pjesmu The First Noel (Prvi Božić) pa zato ovdje donosim dvije strofe iz pjesme u prijevodu.

    Pastiri pogledaše prema nebu i vidješe zvijezdu
    sjajila se na Istoku daleko iznad njih
    i svojim sjajem obasjavala zemlju
    i to se nastavilo i danju i noću.
    Noel, Noel, Noel, Noe
    Rođen je kralj Izraela!
    Sada svi u jedan glas

    Pjevajmo pjesmu nebeskom Gospodinu
    koji je nebo i zemlju iz ničega stvorio
    i svojom krvlju čovječanstvo otkupio.
    Noel, Noel, Noel, Noel
    Rođen je kralj Izraela!

    Moliti kroz došašće: dan 13 – Luka 3,3-4

    Luka 3,3-4 – On obiđe svu okolicu jordansku propovijedajući obraćeničko krštenje na otpuštenje grijeha kao što je pisano u Knjizi besjeda Izaije proroka: Glas viče u pustinji: "Pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze!"



    Za meditaciju:

    Ako ti današnje prilike dopuštaju, ako imaš vremena i dobro vrijeme, pokušaj krenuti u šetnju nekom stazom kojom obično ne prolaziš. Kreni nekim novim putem i zamisli da si Ivan Krstitelj koji obilazi stranu zemlju divljine i tamo priprema put Gospodinu. Sjeti se moliti za svoje susjede i sugrađane koje susretneš putem.


    Molitva:

    Milostivi Bože, hvala ti što mi daješ jak glas i mogućnosti da mogu bolje naviještati tvoju istinu. Amen.
    Svemogući Bože, daj da budni dočekamo dolazak tvoga Jedinorođenca: da mu spremni i s upaljenim svjetiljkama hrlimo u susret, kako nas uči on sam, začetnik našega spasenja.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer sub pro 10, 2011 12:21 am

    SUBOTA 2. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Sinovi Božji


    Sin Božji, Isus, jedinorođeni je Sin Božji, ali imamo razloga zvati ga i prvorođencem među mnogom braćom. On je po naravi jedinac, a po milosti se sjedinio s ljudskim rodom da bi zajedno činili jedno. To se teološki kaže da je onima koji ga primaju dao moć da budu djeca Božja.

    Tu se događa jedan obrat. Taj obrat sastoji se u tome da je postavši Sinom čovječjim, mnoge učinio sinovima Božjim. Sin Božji postaje čovjekom da bi sinovi čovječji postali sinovi Božji. Mi ljudi smo mnogi, ali po božanskom preporođenju smo jedno s Isusom. Opazimo ovo, u Isusovu rođenju mi smo preporođeni na novi život ne više kao stvorenja već djeca Božja.

    Imamo jednog jedinog Sina Božjeg koji posjeduje i glavu i tijelo. To je Isus Krist jedini Sin Božji. Mnogo je sinova, ali je jedan Sin. Isus se s nama sjedinio i on koji je jedinstven postao je jedno s nama. Mi ljudi smo po svojem tjelesnom rođenju u sebi mnogi i međusobno različiti i za sebe jedinstveni, ali kao Crkva stojimo kao udovi jednog tijela kojemu je glava Isus Krist.

    Moliti kroz došašće: dan 14 – Luka 3,5-6

    Luka 3,5-6 – Svaka dolina neka se ispuni, svaka gora i brežuljak neka se slegne! Što je krivudavo, neka se izravna, a hrapavi putovi neka se izglade! I svako će tijelo vidjeti spasenje Božje.

    Za meditaciju:

    Lako je hodati ravnom i mirnom cestom. No kada su uvjeti otežani: pod kišom ili vjetrom, bez prikladne obuće i odjeće, po blatu, pijesku ili gustom bilju – normalno je da se brzo umoriš. I tada treba ustrajati na putu, a današnja rečenica iz Biblije savjetuje ti da sam urediš svoj put. U molitvi se možeš sjetiti ljudi koje poznaješ, a kojima je put i napredovanje u vjeri otežano zbog loših uvjeta života. Moli za Bože vodstvo da im možeš olakšati i poravnati put.


    Molitva:

    Nježni Bože, pomozi mi biti bolji glasnik tvoje poruke vjere, nade, ljubavi, pravde i mira. Amen.
    Svemogući Bože, nek nam u srcu sine sjaj tvoje slave, te dolazak tvoga Sina rasprši svaku noć i tamu i očituje da smo sinovi svjetla.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer sub pro 10, 2011 11:31 pm

    TREĆA NEDJELJA DOŠAŠĆA POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Advent_wreath_3_a

    Adventske nedjelje

    Prva nedjelja došašća donosi poruku pokore, molitve i dobrih djela. Druga nedjelja zove se Ditići, Djetići. Tada su u prvome planu djeca koju treba otkupljivati darovima s popratnom poukom o posluhu i dobroti u životu. Kod nas je Treća nedjelja došašća značajna, jer je ona proglašena Nedjeljom Caritasa, što se uklapa u adventsku i božićnu darežljivost onima kojima smo kao braća i sestre dužni pomoći. To je naša kršćanska socijalna osjetljivost. Inače Treća nedjelja nosi naslov Materice, što znači da posebnu pozornost moramo posvetiti majkama i ženama. Na ovu nedjelju imamo materinsko načelo, a ono je ljubav. Ideja Caritasa tako se izvrsno poklapa s materinstvom. Četvrta nedjelja došašća posvećena je očevima naših obitelji i zove se u narodnoj tradiciji Očići. Na Badnji dan sjećamo se prvoga roditeljskog para Adama i Eve, a odmah sutradan na Božić dominiraju našom sviješću novi Adam i nova Eva, tj. Gospa Majka i Isus Adam!

    Svake nedjelje došašća, na adventskom vijencu pali se po jedna svijeća više. Četiri svijeće simboliziraju godišnja doba: zimu, proljeće, ljeto i jesen, zatim razdoblja Božjih zahvata u povijesti: stvaranje, utjelovljenje, otkupljenje i svršetak. Njihov plameni kliktaj najava je božićne radosti i sreće.

    Moliti kroz došašće: dan 15 – Sefanija 3,15

    Sefanija 3,15 – Jahve te riješio tvoje osude, neprijatelje tvoje uklonio! Jahve, kralj Izraelov, u sredini je tvojoj! Ne boj se više zla!



    Za meditaciju:

    Čak i ako se osjećaš pod pritiskom, čak i ako postoje ljudi koji se prema tebi odnose neprijateljski smiješ u molitvi osjetiti samopouzdanje. Bog želi da živiš slobodno i bez straha, smjelo i s pouzdanjem u njegovo obećanje da će ti pomoći u borbi protiv zla. Moli Boga da ukloni nepotrebni strah iz tvog života. Neka ovaj tjedan došašća bude u znaku otkrivanja Božje snage djelatne u tvom životu.


    Molitva:

    Svemogući Bože pomozi mi sjetiti se da nisam nikad sam sa svojim teretom već da mi ga ti pomažeš nositi. Amen.
    Bože, ti vidiš: mi s vjerom očekujemo blagdan rođenja Gospodnjega. Molimo te da nam bude događaj spasenja te ga radosno proslavimo svečanom službom hvale.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer ned pro 11, 2011 11:53 pm

    PONEDJELJAK 3. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Zaslužio si odmor


    Odmori se danas. Zašto ne? Ako si ovih dana bio vrijedan i ustrajan u svojim zadaćama, priušti si jedno vrijeme odmora. Nemoguće je bez prestanka bilo što raditi. Kao što je nemoguće stalno udisati zrak bez izdisanja, tako je nemoguće živjeti u stalnom pokretu i aktivnosti.

    Istina, pred čovjekom su mnogi i premnogi zahtjevi kojima treba izaći ususret, no smisao života nije u ispunjavanju zahtjeva koliko u otkrivaju životne radosti. Tu radost može se osjetiti u radu, ali život nam nudi mnogo više od samog rada. Život nam nudi spavanje i san za odmor i obnavljanje tjelesne snage, zabavne igre za razonodu, prirodu za otkrivanje životnih procesa i zakonitosti po kojima sve funkcionira.

    Barem na čas zastani i divi se čudima i ljepoti svijeta oko sebe. Primijeti malene pojedinosti oko sebe koje iskaču iz običnosti, primijeti boje koje prevladavaju u tvojem ambijentu, osluhni zvukove koji do tebe dopiru, svjesno dodiruj stvari. Pronađi danas barem koju minutu za šetnju ili pogledaj u nebo. Kako je sve veličanstveno stvoreno! Kroz odmor i opuštanje moguće je potpunije iskusiti život.

    Moliti kroz došašće: dan 16 – Sefanija 3,16-17

    Sefanija 3,16-17 – U onaj dan reći će se Jeruzalemu: "Ne boj se, Sione! Neka ti ne klonu ruke! Jahve, Bog tvoj, u sredini je tvojoj, silni spasitelj!"


    Za meditaciju:

    Ako je život borba, onda je Bog snažni saveznik. Ako je život igra, onda je Bog iskusan suigrač. S njime na tvojoj strani i s njime u tvojoj momčadi pobjeda je zagarantirana. No bitno je staviti se na njegovu stranu. Kada to učiniš tada idi samo naprijed, snažno i hrabro jer Bog je s tobom. U ovoj molitvi možeš pokušati stisnuti šake i raširiti ih što više možeš iznad glave kao u znak pobjede. I taj pokret ruku može biti dio molitve koji ti može vratiti pouzdanje u Božju snagu.


    Molitva:

    Blagotvorni Bože zahvaljujem ti na svojim rukama kojima ti mogu služiti na različite načine.
    Gospodine, prikloni uho našoj molitvi i rasvijetli tmine našega srca milosnim dolaskom svoga Sina!
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer uto pro 13, 2011 12:29 am

    UTORAK 3. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Marijin da


    Anđeo Božji došao je k djevojci Mariji. Ova jednostavna rečenica opisuje jedan od najsretnijih događaja u povijesti uopće. Taj anđeo Mariji je otkrio Božju tajnu da će upravo ona silom Duha Svetoga postati majka i roditi Sina Božjega. Marija nije razumjela te riječi. Nije to mogla razumjeti, ali je vjerovala anđelu i Božjoj riječi i zato je Bogu rekla da. Odgovorila je potvrdno izričući svoj odgovor: Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po riječi tvojoj. U svojem srcu ona je već prihvatila Božju Riječi ta se Riječ tada začela i u njezinom krilu. Ona je, znači, i u tijelo i u srce primila Boga.

    Bogu se uvijek govori da. Zlu nikada. Grijehu nikada. Ali ako Bog nešto traži, kako bi ne moglo biti ispravan odgovor. To je nemoguće. Bogu se može reći 'ne', ali ako se ugledamo u Mariju vidjet ćemo da je cijeli njezin život bio da Bogu. Ako se ugledamo u Isusa, vidjet ćemo da je i njegov cijeli život bio da nebeskom Ocu. Ako se ugledamo u svemogućeg Boga, vidjet ćemo da on uvijek djeluje u pozitivnom smislu.

    Ovog došašća očekujemo rođenje djetešca Isusa. Pravi pristup kojim ćemo ga dočekati je da budemo otvoreni i da mu kažemo da, da ga prihvatimo u svoje srce i živimo s njime. Poput Marije.

    Moliti kroz došašće: dan 17 – Sefanija 3,19

    Sefanija 3,19 – Evo svladavam sve tvoje tlačitelje. U ono vrijeme izbavit ću sve hrome, sabrat ću prognane, pribavit im hvalu i diku po svoj zemlji gdje ih sramota bijaše dopala.


    Za meditaciju:

    Svaki čovjek tu i tamo susretne se s ljudima koji nisu prihvaćeni kao ravnopravni članovi društva: osobe s posebnim potrebama, siromašne, prezrene javne grešnike – to su ljudi u čijoj se blizini osjećamo neugodno. Kako se ti odnosiš prema tim ljudima? Pokušavaš li sa svakim razgovarati na pozitivan način ili još potenciraš njihov osjećaj odbačenosti i odvojenosti.


    Molitva:

    Bože koji sve prihvaćaš i ljubiš sve ljude, pomozi mi prepoznati tvoju sliku u svakoj osobi koju danas i ovih dana sretnem. Amen.
    Bože, po tvome Sinu postali smo novo stvorenje. Nastavi u nama djelo svoga milosrđa i njegovim nas dolaskom očisti od ljage staroga grijeha.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer uto pro 13, 2011 10:04 pm

    SRIJEDA 3. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Radi našega spasenja


    Jeste li kad ovako razmišljali: Bog nije htio ostati samo Bog. Zato je stvorio čovjeka, koji ga je spreman primiti. Zato čovjek postiže svoj potpuni smisao tek kad postane Božja posuda, tj. onaj koji će se dati ispuniti Bogom. Moguće da ste se koji put zapitali zašto uopće Božić, zašto je Bog postao čovjek. Tim nevjerojatnim činom Bog nam pokazuje za što je sve sposoban. Može sam sebe učiniti posve drugim: čovjekom kao što smo mi, ne prestajući biti Bog.

    Evo nekoliko razloga zašto Božić?

    a) Da nas spasi pomirujući nas s Bogom: - Radi nas ljudi i radi našeg spasenja sišao je s nebesa i utjelovio se.

    b) Da bismo spoznali ljubav Božju - U ovom se očitovala ljubav Božja u nama: Bog je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. (Iv 3, 16)

    c) Da nam bude uzor - Ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio. (Iv 15, 12)

    d) Da postanemo zajedničari Božanske naravi - On, trajni lik Božji, nije se kao plijena držao svoje jednakosti s Bogom. (Fil 2, 5-8)

    Moliti kroz došašće: dan 18 – Izaija 12,2-3

    Izaija 12,2-3 – Evo, Bog je spasenje moje, uzdam se, ne bojim se više, jer je Jahve snaga moja i pjesma, on je moje spasenje. I s radošću ćete crpsti vodu iz izvora spasenja.


    Za meditaciju:

    Za ovu molitvu dobro je sjetiti se trenutka kada si bio jako žedan, možda čak na rubu dehidriranosti. Kada si došao do vode, osjetio si kako ti se tijelo na očigled oporavlja. I u ovoj molitvi smiješ popiti vode posvješćujući si kako te ona krijepi i razmišljajući kako je to lijepa metafora spasenja koje nam je potrebno kao voda žednoj osobi.


    Molitva:

    Bože stvoritelju, hvala ti za svaku duhovnu okrjepu kojom sitiš žeđ moje duše. Amen. Svemogući Bože, daj da nam skori blagdani tvoga Sina budu izvor snage u sadašnjem životu i predokus vječne sreće. Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer čet pro 15, 2011 12:27 am

    ČETVRTAK 3. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Želje, želje


    U čovjekovoj naravi usađena je čežnja uvijek nešto priželjkivati ili jednostavno nastojati imati više nego što imam sada. U vrijeme blagdana ili posebnih osobnih slavlja i obljetnica, čovjekove želje, pogotovo one materijalne, postaju još veće. Među najosnovnije želje koje su zapravo temeljne ljudske potrebe možemo ubrojiti potrebu za hranom, stanom, odjećom… ali i potrebu biti voljen prihvaćen, imati prijatelje… osobe pogođene siromaštvom i oskudicom osjećaju neprekidnu potrebu za onim što im nedostaje, a ne mogu si priuštiti. Ljudi okruženi materijalnim bogatstvom i raskoši žele još i više jer im uvijek usred svega nedostaje "poneka sitnica".

    Naše su želje obojene raznolikošću, u njima se ogleda naša mašta i ocrtava dubina našega bića. Želje ponekad iščeznu prije nego postanemo svjesni njihova postojanja, a neke godinama neostvarenim čeznućem ispunjaju naše srce.

    Postoje i želje za koje se isplati boriti i žrtvovati. Takve želje iz najskrovitijih dijelova srca probijaju se u stvarnost. Njihovim ostvarenjem naše biće raste, ispunja se ljubavlju i plemenitošću, postajemo otvoreni prema sebi, bližnjima i prema manje bliskima. Ispunjajući ih možemo drugima dati nadu da i njihove želje mogu postati stvarnost.

    Moliti kroz došašće: dan 19 – Filipljanima 4,5

    Filipljanima 4,5 – Blagost vaša neka je znana svim ljudima! Gospodin je blizu!



    Za meditaciju:

    To što je Gospodin blizu i to što nas njegova snaga želi ispuniti ne smije nikad biti razlog uobraženosti i oholosti već se njegova prisutnost treba ponajviše iskazati u našoj ljubaznosti prema svima, i dobrima i zlima. I u borbi za Božju stvar neka nam je glavno oružje ljubaznost i blagost. Ispitaj se koliko razumijevanja, strpljenja i blagosti imaš prema svojim poznanicima, a posebno neistomišljenicima.


    Molitva:

    Bože mira, dok danas hodam svijetom neka tvoja dobrota bude vidljiva drugima u mojem licu, u mojim riječima, gestama i ponašanju. Amen.
    Gospodine, mi smo tvoje nedostojne sluge: žao nam je zbog naših zlih djela. Molimo te, obraduj nas dolaskom i spasenjem svoga Sina Isusa Krista.
    Koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer čet pro 15, 2011 11:40 pm

    PETAK 3. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Sastavak na temu Božića, 25.12.2002.


    Vratio sam se s polnoćke i čestitao Božić preko mobitela mnogim ljudima. A mnogi su na sličan način čestitali i meni. Ispalo je to vrlo lijepo. Onda sam legao spavati i probudio se kako bih prisustvovao na dvije božićne mise. I to je bilo lijepo. Zatim smo svi skupa ručali itd. Uglavnom cijeli je dan protekao nekako posebno lijepo. Svi ukućani proveli su dan oduševljeni božićnim poklonima, okićenim borom i bogatim stolom, a naravno, svi vjeruju u Djeda Božićnjaka. Nemam ništa protiv njega i s jedne strane mi je baš super. Pogotovo kad znamo da u prijevodu s eng. Djed Božićnjak (Santa Clauss) znači Sveti Nikola i danas mu nedostaje jedino križ na kapi da bi dostojno zamijenio tu osobu. No što bismo onda učinili s Židovima, budistima i ostalima – kako je lijepo pitala moja seka. Iako se čini da nam Djedica krade kršćanski Božić, kad njega ne bi bilo nitko ne bi mogao doći k onima drugih religija jer oni nemaju svetog Nikolu. Djed Božićnjak je nešto kao izmiritelj ljudi koji će svim ljudima dobre volje donijeti poruku mira, sreće i ljubavi. Tko nije protiv nas, za nas je. Nek' on obavi svoje, a mi ionako znamo da nama Isus u srcu za svoj rođendan ostavlja još ljepše, iskrenije i korisnije poklone.

    Moliti kroz došašće: dan 20 – Filipljanima 4,6-7

    Filipljanima 4,6-7 – Ne budite zabrinuti ni za što, nego u svemu - molitvom i prošnjom, sa zahvaljivanjem - očitujte svoje molbe Bogu. I mir Božji koji je iznad svakog razuma čuvat će srca vaša i vaše misli u Kristu Isusu.

    Za meditaciju:

    Došašće je kratko vrijeme. Ono je kao jedno malo putovanje koje se uklapa u veću cjelinu tvojeg života. I na tom, kao i na svakom putovanju, korak će ti biti čvršći, a prepreke lakše savladljive, ako ne putuješ sam. Bog je oduvijek s tobom i želi da s njime komuniciraš o svojim potrebama, da ga moliš i tražiš i to zato jer te u tvojoj molbi želi uslišati. Zato ne trebaš strahovati. Opusti se i predaj Bogu svoje molbe.


    Molitva:

    Bože moje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, upravljam ti svoju molitvu kojom želim čuti glas tvoga vodstva. Amen.
    Svemogući Bože, svojom milošću uvijek pretječi i prati naša djela da željno čekamo dolazak tvoga jedinca Sina te postignemo tvoje darove za vremeniti i vječni život. Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer pet pro 16, 2011 11:53 pm

    SUBOTA 3. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Zlo-sretni darovi


    Svi se ljudi vesele poklonima. U tome nisam nikakva iznimka. Svejedno mi je dobijem li nešto što mi je potrebno ili tek ukrasnu vrpcu kao znak pažnje; pokloni mi uvijek izazovu osjećaj radosti. Oni dokazuju da je nekome stalo i da misli na mene.

    Dočekujući Božić, a pod pritiskom potrošačkog mentaliteta padamo u šoping groznice, a sam čin darivanja pretvaramo u obavezu. Najgore je što sve misli o Božiću potrošimo na planiranje, kupnju i spremanje darova. Većinu vremena provedemo u mislima koga ćemo sve iznenaditi poklonom, a pritom se osmjehnemo prisjećajući se onih igračaka po kojima pamtimo Božiće djetinjstva. Zato i mi želimo našim najdražima priskrbiti nezaboravan poklon po kojem će pamtiti Božić.

    Božići se pamte po poklonima. Koliko je to sretna činjenica, prosudite sami. Ljubav i blizinu na Božić iskazujemo i mjerimo darežljivošću i kreativnošću kod darivanja. Zato ću samo pripomenuti kako je od poklona važnije kako i zašto nešto poklanjamo, važnije od poklona je donositi radost noseći je na svom vlastitom licu i onda šireći dalje. Nije dobro kada osjećamo da svoju ljubav moramo dokazivati poklonima, ali smo pozvani svoju ljubav na djelu dokazati.

    Moliti kroz došašće: dan 21 – Luka 3,10-11

    Luka 3,10-11 – Pitalo ga mnoštvo: "Što nam je dakle činiti?" On im odgovaraše: "Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka učini isto tako."


    Za meditaciju:

    Božićno vrijeme je vrijeme darivanja. U tom kontekstu ovu rečenicu možeš uzeti doslovno. Razmisli o tome što posjeduješ, a zapravo ti je višak i moglo bi pomoći nekome drugome. Sigurno znaš nekoga koga bi obradovao svojim poklonom. Također, sjeti se svojih bližnjih i u molitvi razmisli kojim bi ih poklonima mogao razveseliti.


    Molitva:

    Milosrdni Bože, u ovo vrijeme darivanja, pomozi mi biti obziran prema potrebama mojih bližnjih. Amen.
    Bože, stvoritelju i otkupitelju naš! Tvoja je Riječ uzela tijelo u krilu Marije vazda djevice i postala čovjekom. Molimo te da nam udijeli dioništvo u svom božanstvu.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer sub pro 17, 2011 11:40 pm



    ČETVRTA NEDJELJA DOŠAŠĆAPOČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Advent_wreath_4_a

    Nerođeni život

    Nerođena djeca živa pod krilom majki, najnevinija su živa bića koja treba čuvati svim snagama i mogućnostima. Gospodin Bog je začetnik i otac svakog života koji surađuje s roditeljima u stvaranju novih ljudi. Sin Božji, jedno s njime u svemu, utjelovio se, uzeo je ljudsko tijelo i rodio od Blažene Djevice Marije. To je otajstvo koje slavimo u blagdanu Božića. I on, Isus, je živio u majčinoj utrobi. Ta nam činjenica osvjetljava shvaćanje da svako začeto dijete ima puno ljudsko
    dostojanstvo od trenutka začeća i da ga treba braniti kao najvrednije dobro.

    Mi u došašću čekamo Isusovo rođenje. On je, na neki način, u ovom vremenu nerođeno dijete koje radosno čekamo, pripremajući mu svoja srca kao dom u kojem će prebivati. Njegov je Otac naš stvoritelj, a prihvatio je biti i Otac svih ljudi. Svi su ljudi, pa i oni još nerođeni, Božja djeca. Dobro je zato i u ovom kontekstu otvoriti oči i obratiti pažnju na izvana nevidljivi život koji majke čuvaju za vrijeme trudnoće. U tim životima malene djece skriva se, otkriva i objavljuje tajna života, čudo stvaranja i dar Božje ljubavi prema ljudima.

    Moliti kroz došašće: dan 22 – Mihej 5,1

    Mihej 5,1 – A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom; njegov je iskon od davnina, od vječnih vremena.


    Za meditaciju:

    Betlehem je bio najmlađi Izraelov sin i njegovo je potomstvo bilo najmanje, ali baš iz Benjaminova plemena izašao je Isus, spasitelj svijeta. Možda se i ti ponekad osjećaš nevažnim za svijet no budi svjestan da Bog može učiniti velike stvari preko najmanjih i najneznatnijih – uključujući tebe. Moli danas i ovog posljednjeg tjedna došašća za otvorenost Božjem pozivu i suradnji.


    Molitva:

    Bože svemogući, dajem ti se na raspolaganje, oblikuj me i iskoristi po svojoj volji. Amen.
    Gospodine, po anđelovu smo navještenju upoznali utjelovljenje Krista, tvoga Sina. Molimo te: ispuni nas svojom milošću i mukom i križem njegovim privedi nas k slavi uskrsnuća.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer pon pro 19, 2011 12:07 am

    PONEDJELJAK 4. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Veličina malenosti


    Malenost je Božja mjera veličine. Iz najmanjeg mjesta u Izraelu, najmanjeg kneževstva, iz Betlehema Judejskog, došao je Najveći, onaj čija je veličina dopirala do Boga i s njom ravna bila. I tom Velikom, Najvećem nikad nije bilo dosta malenosti, neznatnosti, napuštenosti. Nije bilo dovoljno što je Betlehem najmanje mjesto: on je izabrao roditi se i izvan Betlehema, na rubu, ne u kući – ni u najmanjoj – nego u špilji, u staji, gotovo nigdje. I takav Najmanji, Najnapušteniji,
    Najbeskorisniji, uskrsnuo je, probio vrata smrti i koraknuo k Bogu da i mi Njegovim stopama mognemo nekad doći do jedinog pravoga cilja života. Takav nam je prenio poruku u kojoj se krije jedina prava životna mudrost: Samo maleni dopiru do Boga!

    Prisjetimo se da je Isus najviše brinuo o najmanjima, i on je taj koji će sve ponižene i neznatne uzvisiti i utvrditi. Kod Boga mjerljiva veličina nije bitna jer on svakoga želi uzvisiti do vječnog spasenja.

    Moliti kroz došašće: dan 23 – Luka 1,46b-49

    Luka 1,46b-49 – Veliča duša moja Gospodina, klikće duh moj u Bogu, mome Spasitelju, što pogleda na neznatnost službenice svoje: odsad će me, evo, svi naraštaji zvati blaženom. Jer velika mi djela učini Svesilni, sveto je ime njegovo!


    Za meditaciju:

    Mariji je Gospodin učinio velika djela. Sjeti se samo što sve o njoj ispovijedamo: ona je sama bezgrešno začeta, ostala je djevica i kao majka Isusova, po tome je i Bogorodica, a na kraju života je na nebo uznesena. Ona je zbog toga veličala Gospodina. Kao dio svoga razmatranja, razmišljaj o darovima koje je tebi Bog darovao i zahvali Bogu za sve što ti je učinio.


    Molitva:

    Velikodušni Bože hvala ti za sve i mnoge blagoslove kojima si me obdario. Pomozi mi da uvijek budem zahvalan tvojoj velikodušnosti prema meni. Amen.
    Svemogući Bože, nas još tišti jaram staroga grijeha. Molimo te danas oslobodi novo rođenje tvoga Sina, koje ovih dana očekujemo.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer pon pro 19, 2011 11:55 pm

    UTORAK 4. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Zemaljske stvari


    Naša srca ne bi smjela biti pretjerano opterećena zemaljskim brigama i neumjerenostima, već iako njima okružena, od njih slobodna. Kad se kaže u Bibliji da pazimo da nam srca ne otežaju u zemaljskim brigama i u proždrljivosti, uči nas se da nas te stvari odvajaju od Boga. Naše se srce treba uzdići k nebu, ali ako nam je srce otežalo zemaljskim stvarima neće moći poletjeti. Bit će preteško da bi se uzdiglo Gospodinu.

    Imamo, dakle, dvije strane: zemaljske stvari s jedne strane i Gospodina Isusa s druge. No one nisu uvijek u suprotnosti. Zemaljske stvari čuvaju naše srce za Gospodina sve dok s njima ne pretjeramo. Isus nije nikad rekao da ne jedemo i da ne pijemo već je rekao da ne budemo proždrljivi i pijani. Znači da ne pretjeramo. On će od nas tražiti da se odvojimo od ovog svijeta, a to nećemo moći ako ćemo voljeti stvari na ovog svijeta više od njega. Mi smijemo i trebamo voljeti ukusnu hranu, mi se smijemo igrati, smijemo trenirati neku posebnu vještinu po kojoj će nam se drugi moći diviti, … no nije dobro ako bilo koju stvar ovog svijeta smatramo životno važnom. Ne samo da će nam te stvari onda dati puno zemaljskih briga već će nas te stvari spriječiti da se mognemo susresti s Gospodinom kada bude došao k nama.

    Moliti kroz došašće: dan 24 – Luka 1,52-53

    Luka 1,52-53 – Silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne. Gladne napuni dobrima, a bogate otpusti prazne.


    Za meditaciju:

    Čak i u blagdanskom obilju dobro je imati na umu odnos Boga prema stvarima. Bog je uvijek blizu onima koji znaju slaviti ponizno i s mjerom, on će učiniti Božić savršenim onima koji ga sami ne mogu usavršiti, dok bi nas, s druge strane, pretjerano obilovanje, moglo udaljiti od ispravnog blagdanskog duha.


    Molitva:

    Bože koji ljubiš sva bića, ne dopusti da u pripremi Božićnog slavlja zaboravim na najbitnije stvari i daj da budem gostoljubiv i obziran prema svima. Amen.
    Bože, ti si porođajem svete Djevice objavio sjaj svoje slave. Molimo te da neizrecivo otajstvo utjelovljenja slavimo odanim služenjem.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer uto pro 20, 2011 11:34 pm

    SRIJEDA 4. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Susret s Gospodinom


    Kako ostvariti susret s Gospodinom? Djeca se često igraju lovice i trče jedan za drugim i često se ne zna tko zapravo koga lovi. Pogotovo kad dječak lovi djevojčicu. Ako usporedimo igru djece s čovjekovim traženjem Boga, mislim da nećemo znati najbolje: čekamo li mi Gospodina ili on čeka nas. Nekad kad se djevojčica skriva od dječaka, sakrije se (prividno) iza grane bez lišća, a onda je sretna i iznenađena kad ju dječak pronađe. Mislim da je tako s Gospodinom. On je pred nama skriven, a opet skriva se na takav način da ga svatko tko želi može pronaći. Na mjestima hodočašća, kod slavlja svetih misa, u drugim ljudima, u životu prirode, u kisiku kojeg udišemo, u dubini vlastitog srca. Skriva se gdje god pogledamo. Zašto nam ga je onda teško pronaći? Trebamo prvo pitati sebe, gdje smo se mi sakrili? U mnoštvu posla i obaveza, u mnoštvu briga i problema, u mnoštvu nesporazuma i nerazumijevanja, u mnoštvu zemaljskih stvari iz kojih ne znamo izaći. Bog se skriva iza grane bez lišća uzbuđen što ga možemo bilo kad pronaći, a mi se skrivamo iza svojih maski i obaveza. Kako se onda susresti? Kako svoja srca olakšati i pogled dignuti prema grani iza koje nas čeka Bog žudeći za tim da ga nađemo.

    Moliti kroz došašće: dan 25 – Izaija 61,10

    Izaija 61,10 – Radošću silnom u Jahvi se radujem, duša moja kliče u Bogu mojemu, jer me odjenu haljinom spasenja, zaogrnu plaštem pravednosti, kao ženik kad sebi vijenac stavi il' nevjesta kad se uresi nakitom.


    Za meditaciju:

    Gospodin te je odjenuo haljinom spasenja. Dok se ti približavaš njemu, on je već na neki način prisutan i iskazuje ti svoju blizinu, on povećava tvoju radost, donosi ti sigurnost spasenja, utvrđuje te u pravednom djelovanju. Bog nije nikad odsutan već uvijek na čudesan i jedinstven način s tobom. Gdje je sada Bog?


    Molitva:

    Bože oslobođenja i Bože pravde, ti me odijevaš svojom odjećom, osposobi me da cjelovitije živim onako kako ti želiš. Amen.
    Bože, po anđelovu je navještenju bezgrešna Djevica primila u krilo tvoju neizrecivu Riječ, postala hram Božji i napunila se Duha Svetoga. Molimo te da po njezinu primjeru i mi poslušno prihvaćamo tvoju volju.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer sri pro 21, 2011 11:03 pm

    ČETVRTAK 4. TJEDNA DOŠAŠĆA

    X - mas


    Primijetio sam kako je prošlih godina bilo popularno čestitati Sretan X-mas, stavljajući X na mjesto gdje bi trebao biti Krist (Christ-mas) s nakanom da se Božić pretvori u slavlje bez djeteta Isusa, a s X značenjem koje je za svakoga onakvo kakvo si on to učini. Tako je Božić blagdan svega i svačega, samo ne onoga što bi stvarno trebao biti.
    Spomenuo bih ovdje ipak kako situacija s tim nazivom nije nužno pogrešna jer X je zapravo znak križa, znak Isusa Krista. Znamo da su se prvi kršćani tim skrivenim znakom prepoznavali, a koristili su ga kako ih ne bi našli progonitelji kršćanske vjere. I ja dok pišem, a kako bih si skratio pisanje, umjesto zapisivanja cijele riječi Isus Krist jednostavno stavim znak X čitajući ga kasnije kao spomenuto ime našeg spasitelja. Tako pokušaji modernih usmjeravatelja društva koji žele izbaciti Krista iz Božića s običnim X-om nemaju smisla jer Krist ostaje prisutan i u takvom načinu čestitanja, kao što niti Djed Božićnjak nije uspio zamijeniti Isusa kao onoga koji dijeli poklone jer makar je on taj koji ih stavlja ispod bora, mi za njih kao i za sve dobro, možemo zahvaliti Bogu. Možemo, dakle bježati od pravog smisla Božića, ali bez brige, on će nas već pronaći i uloviti.

    Moliti kroz došašće: dan 26 – Psalam 39,8

    Psalam 39,8 – A sada, čemu da se nadam, Gospode? Sva je nada moja u tebi!



    Za meditaciju:

    Za svaki Božić imamo velika očekivanja, mnogo želja i planova da ga proživimo što savršenije. Nadamo se poklonima, ukusnoj hrani i ugodnim druženjima no što je s tvojom nadom spasenja i mira u Bogu? U molitvi razmatraj koliko se ovog Božića raduješ i nadaš Bogu samom koji je povod i svrha ovih blagdana.


    Molitva:

    Bože slavni, ne dopusti da žudim za zemaljskim stvarima više nego za tobom i budi moja najveća radost. Amen.
    Gospodine, radujemo se dolasku tvoga Sina u našem tijelu. Usliši nam molbu i nagradi nas vječnim životom kad dođe on u svojoj slavi, Isus Krist.
    Koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer čet pro 22, 2011 11:51 pm

    PETAK 4. TJEDNA DOŠAŠĆA

    Uspori


    Još nas samo trenutak dijeli od Božića. Došli smo do posljednjeg dana došašća. Do sad smo slušali o iščekivanju, nadi i obećanju Spasitelja no sada svu svoju pozornost usmjeravamo na slavlje Božića. No iako se vrijeme skratilo, nemojmo se žuriti. Nemamo kamo zakasniti. Isus će se roditi upravo ondje gdje se nađemo u trenutak njegova rođenja. Slobodno možemo usporiti, disati dublje i vjerujući da će ovi blagdanski dani zaista biti blagoslovljeni. Tada, kad si dopustimo biti ono što jesmo možemo tiho moliti: Dođi Gospodine. Tu molitvu možemo proširiti izgovarajući je u tišini na osobnoj razini:
    Dođi Gospodine u MOJ život. Vjerujem da ti neće smetati ako je još uvijek neuredno unutra jer ne pronalazim snage očistiti se kako bih trebao. Znam da ćeš pronaći put do mojega srca. Dođi i ispuni me svojim mirom i svojom ljubavlju. – Jer Isus nam je u životu potreban.

    Jadni mi ako nam ništa ne treba, posebno ako nam ne treba Božja prisutnost. Tako, prije nego smo stavili ijednu kuglicu na bor ili zapalili prve lampice iznad ulaznih vrata već smo se pripremili za Božić na temelju vjere. Bog želi biti s nama, a došašće želi omogućiti da se Božja volja izvršava u našim srcima i svakodnevnim životima.

    Moliti kroz došašće: dan 27 – Mihej 5,3-4a

    Mihej 5,3-4a – On će se uspraviti, na pašu izvodit' svoje stado silom Jahvinom, veličanstvom imena Boga svojega. Oni će u miru živjeti, jer će on rasprostrijeti svoju vlast sve do krajeva zemaljskih. On - on je mir!


    Za meditaciju:

    Tvoje putovanje ovog došašća došlo je do kraja, ali tvoje putovanje s Bogom sada iznova započinje. Utjelovljeni Bog će biti ovdje uskoro. Budi ustrajan u molitvi, blag u odnosu s ljudima i znaj da je Bog, stvoritelj, uz tebe danas i uvijek. U molitvi se prisjeti glavnih plodova koji su niknuli u tvom životu ovog došašća.


    Molitva:

    Dragi Bože oduvijek si uz mene, ali sam često slijep na tvoju prisutnost. Vodi me kuda želiš da idem i daj da plodove ovog došašća nosim sa sobom na životnom putu spasenja koji si mi pripremio. Amen.
    Svemogući vječni Bože, približila se svetkovina rođenja tvoga Sina. On je uzeo tijelo od Djevice Marije i vezao se zauvijek s nama ljudima. Molimo, nek iskaže tvoje milosrđe nama nedostojnim vjernima svojim – Isus Krist.
    Koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer sub pro 24, 2011 12:40 am

    BADNJA VEČER POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Keda38

    Pomirenje


    Božić je već sasvim blizu. Kuca na vrata i želi ući. Kuca na vrata srca i vrata duše. Preduvjet za rađanje Boga u nama je mir, pomirenje. Kada u sebi odaberemo mir, tada Badnja noć postaje sveta noć i možemo uskliknuti: Isuse ti si tu! Mir svim ljudima dobre volje! Blagoslovljeni oni koji su te budni i spremni dočekali!


    Požuri, Gospodine Isuse, i nemoj kasniti: mi se uzdamo u tvoju dobrotu, utješi nas i ohrabri svojim dolaskom!
    Koji živiš i kraljuješ s Bogom Ocem u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer sub pro 24, 2011 9:45 pm

    BOŽIĆ POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Manger

    Ne zaboravi ga!

    I na Božić neki zaboravljaju na Boga i radije čekaju Djeda Božićnjaka, dive se darovima, raduju snijegu i uživaju u blagdanskom obilju. Sve je to u redu, i može pozitivno obogatiti blagdanski ugođaj, ali prije svega: naš je radot to što je Bog je došao, što se je Isus rodio. Pogledajmo ga, poklonimo mu se i primimo ga!

    Svemogući Bože, ti nas obasjavaš novim svjetlom svoje utjelovljene Riječi. To nam svjetlo po vjeri sja u srcu: molimo te da odsijeva i u našem življenju.
    Po Gospodinu našem Isusu Kristu, Sinu tvome, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer ned pro 25, 2011 12:48 pm

    KRAJ ili NOVI POČETAK

    Dočekali smo Božić. Jasno, time je hod došašća i vrijeme iščekivanja dovršeno. No jasno je da Božić nije ništa dokinuo. Božić je ostvarena veza čovjeka i Boga, sada treba učiti to zajedništvo živjeti, sada treba hod prema i zajedno s Isusom nastaviti. Zato ovo nije završetak već još jedan početak. Počinje novi život u slobodi i istini.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer ned pro 25, 2011 12:49 pm

    ADVENTSKE NAKANE

    Na sljedeće dvije stranice nalazi se 50 rečenica. To su tzv. adventske nakane. Možeš ih upotrijebiti tako da te stranice uvećano fotokopiraš i izrežeš u manje papiriće, a zatim staviš u jednu posudu iz koje nasumce svakog dana došaća ili po želji izvlačiš po jedan papirić. Ono što na njemu piše postaje tvoja duhovna obveza.



    Pokušat ću dovesti cijelu obitelj na nedjeljnu misu.
    Danas ću zagrliti barem jednu osobu.
    Pospremit ću kuću.
    Izmolit ću danas cijelu krunicu na nakanu Pape Benedikta XVI.
    Izmolit ću po jednu deseticu za svakog člana moje obitelji.
    Posjetit ću nekog bolesnika, siromaha ili stariju osobu.
    Danas ću samo lijepo govoriti o ljudima.
    Pročitat ću dvije stranice iz Biblije.
    Pročitat ću prvih 5 poglavlja Evanđelja po Mateju.
    Pročitat ću prva 3 poglavlja Evanđelja po Luki.
    Pomirit ću se s Bogom za Božić.
    Do Božića ću redovito moliti ujutro i navečer.
    Napisat ću Božićnu čestitku (pismo) Isusu.
    Ako me tko uvrijedi, oprostit ću svima.
    Danas ću biti marljiv bilo u školi, kod kuće ili na poslu.
    Ako netko opsuje, ja ću ga opomenuti.
    Danas ću govoriti samo istinu.
    Danas neću nikoga ogovarati.
    Do Božića ću svaki dan moliti Anđele čuvaru.
    Danas neću gledati TV.
    Danas ću nekome reći da ga volim.
    Izmolit ću Krunicu svjetla za sve pokojne iz moje obitelji.
    Izmolit ću Radosnu krunicu s nakanom za mlade.
    Izmolit ću Žalosnu krunicu s nakanom za bolesne i nemoćne.
    Izmolit ću Slavnu krunicu s nakanom za obraćenje grešnika.
    Danas neću nikoga vrijeđati niti nekome loše govoriti.
    Nazvat (posjetit) ću prijatelje i pitati kako su.
    Danas ću, unatoč svemu, pokušati biti dobre volje.
    Svaki ću dan do Božića nekome dati kompliment.
    Svaki ću dan do Božića s namjerom učiniti neko dobro djelo.
    Pomolit ću se za nekoga tko je bolestan ili u potrebi.
    S nekim ću razgovarati o Isusovu rođenju, tj. Božiću.
    Danas ću biti strpljiv u svemu i sa svima.
    Sutra ću na zornicu doći zajedno s još jednom osobom.
    Sjetit ću se stvari za koje sam Bogu zahvalan kroz ovu godinu.
    Danas ću postiti za moje grijehe.
    Do Božića ću svaki dan izmoliti Očenaš, Zdravo Marijo za mir.
    Danas ću nekoga pozvati da moli zajedno sa mnom.
    Pokušat ću pridonijeti malo više našoj župnoj zajednici.
    Učinit ću nekome uslugu bez pitanja.
    Danas ću se odreći svoje loše navike (cigarete, TV, psovanje,...)
    Napravit ću sam nešto što inače drugi rade za mene.
    Posjetit ću svoje susjede za ove blagdane.
    Danas ću biti pažljiv u razgovoru i slušati druge.
    Do Božića ću izmoliti jednom sve četiri krunice.
    Iz pobožnosti do Božića ću svaki dan moliti Anđeo Gospodnji.
    Značajno ću se angažirati oko pripremanja Božića u obitelji.
    Svima u kući pripremit ću nekog iznenađenje.
    U došašću ću svaki dan čitati Bibliju barem 5 minuta.
    Pokušat ću biti što redovitiji na misama u došašću.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer ned pro 25, 2011 12:50 pm

    Izdaje i odgovara:
    Anđelko Katanec
    E‐mail: akatanec@gmail.com
    www.andjel.bloger.hr
    Tisak:
    Tiskara Kasanić, Zagreb
    Tiskano u studenom 2010.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer ned pro 25, 2011 12:55 pm

    Iako su ga očekivali, On dolazi neočekivano. Ova knjižica želi ti pomoći da se pripremiš za iznenađenje Božića.

    ‐‐‐

    Gospodin je tu – došao je k nama da bude "s nama Bog".

    ‐‐‐

    Dopusti da se Božić dogodi u tvom srcu, da se ljubav rodi svaki dan iznova, jer Božić postaje vidljiv u svakoj ljubavi među ljudima!

    ‐‐‐

    Mt 28,20 – I evo, ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta.

    ‐‐‐

    Sretan Božić!

    ‐‐‐


    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Three-wise-men
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer ned pro 25, 2011 1:08 pm

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 1zydksk


    Još jednom želio bih zahvaliti Velečasnom Anđelku što nam je omogućio pripravu u vremenu Došašća po ovoj vrijednoj i nadahnutoj knjižici, i mogu reći da će za sve nas ovo biti početak novog života u Kristu, želim Vam čestit i blagoslovljen Božić i neka Vas Gospodin obdari svojim blagoslovom i nadahne u svakom radu Njemu na slavu i za spasenje duša.
    Oldtimer
    Oldtimer
    Admin


    Broj postova : 4931
    Join date : 18.06.2009
    Age : 57
    Lokacija : HRVATSKA, SPLIT ROĐENDAN: 01. travnja IMENDAN : sv. Antun Opat (Pustinjak) 17. 01. i sveti Antun Padovanski 13. 06. Križ uzgor stoji, a svijet se okreće i mijenja (Stat Crux dum volvitur orbis).

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer ned pro 02, 2012 12:48 am

    Hvaljen Isus i Marija, lijep pozdrav svima i preporučio bih svima uključiti se u pripravu za najljepši kršćanski blagdan, Božić. Prošle godine smo se pripremali u vremenu Došašća prema ovim prekrasnim razmatranjima koja nam je ustupio objaviti na forumu, dragi naš Velečasni Anđelko Katanec, kojem još jednom zahvaljujem. Vjerujem kako je bilo lijepo svima koji su prošle godine razmatrali prema ovom predlošku, jer tu imamo neke konkretne zadatke za svaki dan u Došašću, zadatke smo izrezal i iizvlačili svaki dan jedan listić, tako da nije bilo mogućnosti odabiranja zadatka, a svaki zadatak je jednostavno zahtijevao punu predanost i tako nas na poseban način usmjeravao i pripremao na blagdan rođenja Spasitelja svijeta. Preporučujem da ovo Došašće bude vrijeme milosno i opet jedan novi POČETAK života u Kristu za sve nas...
    Oldtimer1
    Oldtimer1
    Moderator


    Broj postova : 65
    Join date : 11.01.2011

    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Oldtimer1 sub pro 07, 2013 5:06 pm

    Bilo bi mi posebno drago da ste i u ovom svetom vremenu Došašća s nama započeli pripravu za Božić, blagadan Kristova rođenja, jer je to najljepši blagdan, na poseban način obiteljski blagdan, upravo stoga što se Isus rodio u ljudskoj obitelji, u zajednici muškarca i žene, i na taj način je posvetio sve naše obitelji. Zato, je ovo vrijeme prilika da se što bolje pripravimo za taj središnji događaj ljudske povijesti, kad je sam Bog uzeo ljudsko obličje, Utjelovio se, i bio nam u svemu nalik osim u grijehu, te nam svojim životom, smrću i uskrsnućem pokazao put k Ocu. Pripravimo se, poravnajmo sve što je loše i nastojmo svima oprostiti, obradovati jedni druge, nastojmo svakodnevno učiniti nešto lijepo za bližnjega, neka ovo vrijeme bude za sve nas ispunjeno duhovnim rastom.

    Napomena: Oprostite što nisam i ranije istakao ovu temu jer bi možda bilo i više onih koji žele sudjelovati u ovakvom načinu priprave za Božić, ali sam jednostavno zbog smrti člana obitelji bio malo manje na forumu, premda sam na vrijeme započeo s poticajima koji se nalaze u ovoj izuzetno vrijednoj knjižici...

    Sponsored content


    POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća - Page 2 Empty Re: POČETAK - Poticaji za vrijeme došašća

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet svi 02, 2024 4:56 pm.